Kompetencje przyszłości

Wpadł mi wczoraj w ręce raport „Aktywni + Przyszłość Rynku Pracy” zrealizowany przez Delab Uniwersytetu Warszawskiego na zlecenie Gumtree.pl. Powstał on w ramach 4 edycji programu „Start do Kariery”, której celem jest określenie aktualnie panujących trendów i kształtować będą rzeczywistość pracowników i pracodawców.

Co ciekawe jedynie 30% Polaków aktywnie poszerza zakres swoich umiejętności w obszarze wykonywanej pracy, a jedynie 20% uczęszcza na kursy i szkolenia.

Co godne podkreślenia kompetencje cyfrowe Polaków należą do jednych z najniższych w Europie. Choć ciężko sobie to wyobrazić to co piąty Polak ni korzystał nigdy z internetu.

Wśród kluczowych kompetencji autorzy raportu podają:

• kompetencje cyfrowe,
  • ocena wiarygodności źródeł i umiejętne ich wykorzystywanie,
  • inteligencja społeczna,
  • elastyczność i otwartość na zmiany.

Dlaczego jest to tak istotna sprawa? Zapewne dlatego, że wpłynie to na wszystkie aspekty naszego funkcjonowania. Aby utrzymać się na rynku pracy niezbędne będzie połączenie bardzo różnych kompetencji. Przede wszystkim z zakresu strategicznych, biznesowych oraz obszaru IT. Warto zastanowić się jak przygotować naszą edukację na takie wyzwania i wyjść im na przeciw. Na niższym, bardziej operacyjnym poziomie, jak przygotować przedsiębiorstwo, szkolenia, kulturę organizacyjną do zmian w otoczeniu.

Raport „Aktywni + Przyszłość Rynku Pracy” dostępny jest pod tym linkiem.

Category: kwalifikacje, trendy