Blog Archives

Warsztat pracy trenera – cykl webinarów EPALE

Posted on by

Trenerzy, szkoleniowcy, edukatorzy! Zapraszamy Was na wyjątkowy cykl webinarów EPALE, podczas których nasi Ambasadorzy – eksperci w dziedzinie edukacji dorosłych – przybliżą uczestnikom poszczególne etapy pracy trenerskiej. Podczas 5 kolejnych spotkań przejdziemy od diagnozy potrzeb edukacyjnych, przez projektowanie, prowadzenie, w tym budowanie zaangażowania uczestników, aż po ewaluację projektów szkoleniowych czy walidację umiejętności odbiorców usług edukacyjnych. Spotkania będą odbywały się w środy o godz. 11.00 – szczegółowy harmonogram poniżej. 

Szczegółowe informacje oraz formularze rejestracyjne na webinaria:
Trener w roli badacza – 22 kwietnia, godz. 11.00.  Prowadzący:  Rafał Żak
Checklista efektywnego szkolenia –  6 maja, godz. 11.00. Prowadzący: Radek Czahajda
Praktyka budowania digital learning experience – 20 maja, godz. 11.00. Prowadzący: Sławomir Łais
Ewaluacyjny przybornik realizatora projektu szkoleniowego – 10 czerwca, godz. 11.00. Prowadząca: Beata Ciężka
Webinarium EPALE: Walidacja, czyli jak odpowiednio, trafnie i dokładnie sprawdzić kompetencje – 24 czerwca, godz. 11.00. Prowadzący: Rafał Kunaszyk

Źródło: https://epale.ec.europa.eu/pl/content/warsztat-pracy-trenera-cykl-webinarow-epale

Konkurs dla naukowców – FameLab 2019

Posted on by

Jesteś naukowcem? Masz coś ciekawego do przekazania? Na coś chciałbyś zwrócić uwagę? Popularyzujesz wiedzę? Jeśli na, któreś z pytań odpowiedziałeś/łaś twierdząco to konkurs FameLab jest właśnie dla Ciebie 🙂

FameLab to 3 minutowy występ przed publicznością, na wybrany temat – poprzedzony wsparciem, warsztatami dotyczącymi wystąpień publicznych. Dla najlepszych przewidziane są nagrody. Laureat/-ka pierwszego miejsca otrzyma 13 tysięcy złotych, laureat/-ka drugiego miejsca – 7 tysięcy złotych, laureat/-ka trzeciego miejsca – 3 tysiące złotych. Laureat/-ka nagrody publiczności – voucher na usługi językowe (kurs, egzamin językowy lub korekta tekstu), fundowany przez British Council. Dodatkowo specjalne wyróżnienie przyzna Fundacja Kościuszkowska – będzie to promesa gwarantująca trzymiesięczne stypendium naukowe w USA o wartości 9 tysięcy dolarów amerykańskich.

Nie czekaj! Nagraj film i weź udział w tym ciekawym konkursie. Zgłoszenia można nadsyłać do 28 stycznia 2019. Szczegóły na temat konkursu, zasad znajdziesz na stronie http://famelab.org.pl/

Koniec szkoły jaką znamy?

Posted on by

Na portalu edunews.pl pojawił się artykuł podsumowujący pojawiającą się coraz częściej dyskusję o konieczności zmian w edukacji. Ze szczególnym uwzględnieniem zniesienia obowiązkowej edukacji. Tym bardziej w perspektywie zmian jakie zostały zaproponowane w ostatnim czasie w Finlandii oraz Singapurze.

Bardzo ciekawy artykuł – polecam serdecznie: Początek końca szkoły?

Category: edukacja, informacje

Obowiązkowe szkolenie dla wszystkich

Posted on by

Coś z czym każdy zajmujący się ogólnie pojętymi szkoleniami przeżył przynajmniej raz w życiu: „Zrób szkolenie. Takie dla wszystkich. Obowiązkowe.” 🙂

Jak podejść do takiego wyzwania i zagadnienia? Ciekawy i kompleksowy wpis na blogu Cathy Moore. Nic bardzo odkrywczego, ale wszystko podane w zwięzłej i ciekawej formie. Niech streszczeniem tego artykułu będzie cytat:

Don’t design for “They should know the rules.” Design for “They should correctly apply the rules on the job.”

Link do wpisu.

Polski internet – pole walki?

Posted on by

Chciałbym podzielić się informacją o raporcie na jaki natknąłem się przez przypadek 😉 Chodzi o dokument pt „Computational propaganda in Poland: False Amplifiers and the Digital Public Sphere”, którego autorem jest Robert Gorwa. Sprawdzał on jak wygląda polski internet pod względem dobrze znanych na całym świecie mechanizmów: treści generowanych przez boty, nieprawdziwych informacji, trollingu itp.

Okazuje się, że Polska nie jest wcale żadnym wyjątkiem. Co trzeci wpis na Twitterze dokonywany jest przez boty, a głównym źródłem informacji jest Facebook (co ciekawe jeszcze szerzej wykorzystywanym niż np. w USA).

Autor w swoich badaniach oparł się na wywiadach z ekspertami, managerami kampanii politycznych, dziennikarzami, aktywistami, pracownikami firm marketingowych działających w mediach społecznościowych i przedstawicielami grup obywateli. Badał także pod względem ilościowym zjawiska dotyczące dyskusji politycznych na polskim Twitterze.

Według niego wypowiedzi badanych pozwalają sądzić, że w Polsce powstał istny przemysł zajmujący się tworzeniem fałszywych tożsamości na Facebooku, Twitterze i w innych mediach społecznościowych. Media te można wykorzystywać w celach komercyjnych i politycznych.

Szerzej można przeczytać o tym na stronie Nauka w Polsce.

Raport dostępny jest pod tym linkiem.

Polscy naukowcy o otwartej nauce

Borys Kozielski z Fundacji Otwórz się! należącej do Koalcji, przygotował na Tydzień Otwartej Nauki  serię wywiadów z polskimi uczonymi, którzy otwierają swoje prace naukowe i prezentują je w Internecie. Co myślą o otwartości, nowych modelach prawnych,  jak zaczęli swoją przygodę z publikowaniem otwartym, jak widzą i komentują podejście wielkich znanych wydawców naukowych do tych innowacyjnych modeli, co wiedzą o technologiach?

Źródło:http://koed.org.pl/pl/blog/2018/10/22/polscy-naukowcy-o-otwartej-nauce-wideowywiady/

Wszystkie filmy dostępne są na kanale YouTube Otwartej Nauki: https://www.youtube.com/channel/UCwXnx_GWrN88Mt5YetwI3TA

Tydzień otwartej nauki 2018

Koalicja Otwartej Edukacji skupiająca kilkanaście organizacji nauki, edukacji i kultury organizuje jak co roku Międzynarodowy Tydzień Otwartej Nauki. W tym roku odbywa się on od 22 do 28 października. Tematem tygodnia jest: designing equitable foundations for open knowledge co można przetłumaczyć swobodnie jako: budowanie rzetelnych podstaw otwartej nauki. Temat ma odzwierciedlać otwartość systemu naukowego w okresie przejściowym, jak zaznaczają aktywiści SPARC i organizatorzy tego międzynarodowego wydarzenia: „Działania na rzecz rozwoju i przyjmowania otwartych polityk i praktyk przez rządy, uniwersytety, fundatorów, wydawców i uczonych – są już prowadzone. Pozostają jednak pytania, w jaki sposób stosować te zasady i praktyki oraz jak zapewnić, że nowe otwarte systemy, które są obecnie opracowywane, będą obejmowały globalną i zróżnicowaną społeczność świata i będą rzetelne?”

Polskie środowisko naukowe przygotowało na ten okres bardzo wiele różnorodnych wydarzeń mających na celu promowanie otwartej nauki i budowanie jej podstaw w Polsce. Dzięki grantowi MNiSW z programu DUN – KOED i EBIB mogły wesprzeć tegoroczny Tydzień dodatkowymi działaniami promocyjnymi, drukiem materiałów, nagraniami filmowymi, warsztatami prawnymi, webinariami przybliżającymi środowisku naukowemu aspekty otwartej nauki.

Ponad 20 instytucji naukowych zgłosiło wydarzenia, jakie odbędą się w ramach tygodnia na uczelniach czy w instytutach całej Polski, można je przejrzeć na stronach portalu redagowanego przez Koalicję Otwartej Edukacji „Uwolnij Naukę”(https://uwolnijnauke.pl/wydarzenia-ix-tygodnia-otwartej-nauki-2018/).
Polskie wydarzenia relacjonuje się także na międzynarodowych stronach Open Access Week: http://openaccessweek.org/events/event/listByLocation?location=Poland, by
pokazać, że nasz kraj czynnie włącza się w procesy pogłębiania otwartości i innowacyjności.

Komunikat opracowała: Bożena Bednarek-Michalska; aktywistka międzynarodowego ruchu otwartej nauki pracująca dla Koalicji Otwartej Edukacji, Stowarzyszenia EBIB i Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu

Filia Uniwersytetetu Coventry we Wrocławiu

Posted on by

Od września 2019 roku we Wrocławiu otwarta zostanie filia brytyjskiego Uniwersytetu z Coventry. Będzie to pierwsza tego typu placówka w Polsce utworzona przez zagraniczną uczelnię. W pierwszej fazie funkcjonowania uczelni studiować będzie na niej mogło 300 żaków na studiach dziennych jak i zaocznych. Głównie będzie to cyberbezpieczeństwo, inżynieria i hotelarstwo, ale przedstawiciele szkoły planują poszerzyć zakres oferowanych kierunków. Wszystkie zajęcia prowadzone będą w języku angielskim.

Koniec e-learningu akademickiego?

Posted on by

11 lipca 2018 pojawił się projekt Rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa wyższego w sprawie studiów. Rozdział 5 tego projektu dotyczy kształcenia na odległość. Z całego pół stronicowego tekstu z mojej naukowo-dydaktycznej perspektywy najciekawsza jest następująca część:

§ 12. Liczba punktów ECTS, jaka może być uzyskana w ramach kształcenia z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość, nie może być większa niż 30% liczby punktów ECTS, o której mowa w § 2 ust. 1 pkt 2.
Żródło: https://legislacja.rcl.gov.pl/docs//506/12313816/12521892/12521893/dokument349821.pdf

Pierwsze fundamentalne pytanie: skąd wzięło się owo 30%? Dlaczego nie 29% lub 31%? Jak się to ma do 60%, które obowiązywało do tej pory? Co więcej, jak się ma proponowany projekt rozporządzenia do ogłoszonego 4 sierpnia 2017 roku konkursu na polską platformę MOOC?

Na razie pozostawiam te pytania bez próby odpowiedzi, w oczekiwaniu na dalsze informacje. Niemniej kierunek zaproponowany w projekcie jest przynajmniej niepokojący.

Letnia Szkoła E-learningu

Posted on by

Piotr Peszko uruchomił ciekawą inicjatywę pod nazwą Lenia Szkoła E-learningu. Jest to projekt edukacyjny, którego głównym zadaniem jest przybliżenie szerokiemu gronu idei e-learningu. Całość powstaje w oparciu o podcasty, więc do udziału w przedsięwzięciu wystarczy aplikacja na telefon oraz subskrypcja kanału. Zachęcam wszystkich do udziału w tym wydarzeniu.

Szczegóły: http://2edu.pl/lse/

Start: 03.07.2018
Czas trwania: lipiec, sierpień
Zakres tematyczny dostępny na stronie http://2edu.pl/lse/

Category: e-learning, podcast, szkolenie | Tags: