Category Archives: instructional design

Obowiązkowe szkolenie dla wszystkich

Posted on by

Coś z czym każdy zajmujący się ogólnie pojętymi szkoleniami przeżył przynajmniej raz w życiu: „Zrób szkolenie. Takie dla wszystkich. Obowiązkowe.” 🙂

Jak podejść do takiego wyzwania i zagadnienia? Ciekawy i kompleksowy wpis na blogu Cathy Moore. Nic bardzo odkrywczego, ale wszystko podane w zwięzłej i ciekawej formie. Niech streszczeniem tego artykułu będzie cytat:

Don’t design for “They should know the rules.” Design for “They should correctly apply the rules on the job.”

Link do wpisu.

Projekt szkolenia a kolor

Posted on by

W jednym z realizowanych ostatnio szkoleń miałem ożywioną dyskusję na temat „kolorystyki projektu”. Pomny tych doświadczeń, po natrafieniu na artykuł od Christophera Pappasa postanowiłem podlinkować go tutaj.

7 Tips to Choose the Right Color Scheme for Your Online Training Course

Wizualne angażowanie uczestnika kursu

Posted on by

Kontynuując rozpoczęty ostatnio temat załączam infografikę prezentującą 10 typów zawartości wizualnej, które uwielbia nasz mózg.

Analiza potrzeb – dlaczego nie wolno jej pominąć?

Analiza potrzeb szkoleniowych jest jednym z najważniejszych etapów dostarczania szkolenia. Bez względu czy mowa tu o tradycyjnym czy e-learningowym szkoleniu. Bardzo często przy realizacji projektu ten etap jest wykonywany pobieżnie, bądź jest nawet całkiem pomijany. Wszak trener/projektant/specjalista wie lepiej czego z czego należy szkolić.

W artykule DON’T Skip the Training Needs Analysis! Here’s Why.  analizie poddane są trzy podstawowe problemy, które mogą mieć miejsce jeśli analiza potrzeb nie zostanie zrealizowana.

Zawsze istnieje „szansa”, że:

  • uczyć będziemy właściwych ludzi, ale niewłaściwych umiejętności
  • uczyć będziemy właściwych umiejętności, ale niewłaściwych ludzi
  • uczyć będziemy właściwych umiejętności, ale w niewłaściwy sposób.

Polecam zapoznać się z przedstawionymi w podlinkowanym artykule szczegółowymi informacjami.

Learning Battle Cards

Posted on by

XY Learning Team (w osobach Małgorzaty Czerneckiej, Marka Hyli i Sławka Łaisa) podjęła się dość karkołomnej próby skatalogowania i opisania metod szkoleniowych, które mogą być wykorzystywane w różnych projektach szkoleniowych. Projekt został nazwany Learning Battle Cards. Po trzech latach pracy i zaangażowaniu 60 osób z różnych obszarów otrzymano finalnie zestaw 109 kart opisujących metody nauczania, narzędzia oraz techniki. Bardzo interesujące narzędzie nie tylko dla początkujących adeptów obszaru szkoleń, ale także dla starych wyjadaczy.

Wersja preorder zestawu kart kosztuje 99$ i można ją zamówić na stronie http://www.learningbattlecards.com/

 

Darmowe ebooki – E-learning Design and Development

Posted on by

Link do 7 ciekawych książek z obszaru E-learning Design and Development, w większości poruszających podstawowe zagadnienia.

30 sekund na zaimponowanie uczącemu się

Posted on by

W świecie zdominowanym przez zalew informacji, a tym bardziej wszelkiego rodzaju obrazkowego przekazu, umiejętność zwrócenia uwagi oraz zaangażowania w e-learningu staje się fundamentalną umiejętnością.

Jak informuje Sonal Paul w artykule You Have 30 Seconds to Impress Your Learners mamy 30 sekund by zaimponować uczącemu się. Artykuł podzielony jest na trzy części. W każdej opisane jest 10 kluczowych sekund. Autor pokazuje kluczowe zabiegi jakie należy wykonać by osiągnąć cel. Nie jestem przekonany do końca czy jest to 20 – 30 czy może 43 sekundy, ale na pewno warto zapoznać się z przedstawionymi w artykule przykładami.

Projekt szkolenia – praktyczny case

Posted on by

Tym razem coś bardzo praktycznego – case przygotowany przez Annę Jankowską. Jest to pokazany od A do Z projekt szkolenia sprzedażowego jakie zostało przygotowane dla jednego z klientów.

Począwszy od analizy potrzeb (wywiad z dyrektorem, kwestionariusz ankiety dla 16 handlowców, analiza dokumentacji firmowej), definiowanie celów szkoleniowych, pomiar efektów wg modelu Kirkpatricka, koncepcję szkolenia, ofertę i program szkolenia, a na działaniach poszkoleniowych kończąc.

Potężna dawka wiedzy – serdecznie polecam.

Z kart historii

Posted on by

Natknąłem się na ciekawą infografikę prezentującą krótki historyczny rys związany z instructional design’ingiem. Począwszy od 1954 roku i B. F. Skinnera po lata współczesne.

Nie jest to oczywiście kompleksowe ujęcie, ale pokazuje najważniejsze wydarzenia na przestrzeni lat.

Pełną infografikę zobaczyć można pod tym linkiem.

Model Effect Factor

Posted on by

Autorzy modelu Effect Factor określają go jako podejście do szkoleń gwarantujące ich skuteczność. W gruncie rzeczy jest to pięcio etapowy model podejścia do szkoleń, metodyka badania skuteczności oraz system badania skuteczności szkoleń.

Effect Factor to koncepcja uniwersalna i łatwa do wdrożenia, niezależna od specyfiki organizacji, formy czy tematu szkolenia, pozwalająca tworzyć skuteczne szkolenia i mierzyć ich skuteczność. Effect Factor koncentruje się na celach, a nie na tematach. Cele szkolenia są kluczem do skuteczności, dlatego sztuka ich formułowania jest jednym z najważniejszych elementów podejścia.

Brzmi ciekawie? Jeśli tak to zapraszam na bloga autorów Effect Factor.