Monthly Archives: luty 2017

O otwartej edukacji

Posted on by

W ciągu kilku lat ze szkół na całym świecie mogą całkowicie zniknąć podręczniki. Na pewno nie wszędzie papier zastąpią komputery i tablety, ale już teraz materiały z sieci, remiksowane przez nauczycieli i nauczycielki, wypierają tradycyjne książki. Czym jest edukacja oparta na otwartych zasobach? Jaki wpływ na szkołę i uczenie się przez całe życie mają wszechobecne aplikacje mobilne, ogrom zdigitalizowanych zasobów z muzeów, czy prawo autorskie? Na takie pytania będziemy odpowiadać już w najbliższą środę, 1 marca, w 12 miastach Polski podczas spotkań TechKlubów organizowanych przez projekt  Nowe Technologie Lokalnie.

Źródło: http://koed.org.pl/pl/blog/2017/02/24/o-otwartej-edukacji-w-12-miastach-polski/

Wrocławskie spotkanie odbędzie się 7 marca. W jego ramach Kamil Śliwowski poprowadzi miniwarsztat o tym gdzie i jak szukać oraz wykorzystywać otwarte zasoby z sieci.

Szczegóły na temat wrocławskiego spotkania: TechKlub Wrocław

O licencjach CC dla administracji

Posted on by

Ustępująca administracja w USA udostępniła ciekawy poradnik dotyczący zasad pracy z licencjami CC. Tekst choć napisany w języku angielskim może stanowić ciekawy punkt wyjścia do rozważań nad tymi zagadnieniami. Dodatkowo zawiera dużą dawkę praktycznego spojrzenia na obszar podejścia projektowego.

Link do dokumentu: FEDERAL OPEN LICENSING PLAYBOOK

Jak zrobić plakat kiedy nie jesteś grafikiem

Posted on by

Ciekawy przykład jak poradzić sobie z problemem stworzenia plakatu (kiedy nie jest się grafikiem) opisuje na swoim blogu Agata Szczotka-Sarna. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego gdyby nie to, że jest to świetny przykład jak korzystając z wolności i otwartości rozwiązywać problemy. Oczywiście nie wszystkie i nie zawsze 😉 Nie chodzi oczywiście tylko i wyłącznie o plakat, ale bardziej sposób rozwiązania problemu. Materiały, dane, informacje, oprogramowanie….. są wśród nas. Korzystajmy więc pełnymi garściami z otwartych zasobów.