Dzisiaj dwie informacje od Moodle’a:
Moodle 3.2 boosts online learning with improved user experience
Moodle Mobile 3.2 is now available!
Category Archives: floss
W tym roku wypada czternaste spotkanie pod szyldem Jesień Linuksowa. Jest to zlot miłośników Wolnego Oprogramowania. Nie ma się co rozpisywać na ten temat: wyjątkowa atmosfera, ciekawi prelegenci oraz uczestnicy.
Gdzie: Ośrodek Wypoczynkowy „Orle Gniazdo Hucisko”
Kiedy: 4-6 listopada 2016
Szczegóły na stronie konferencji: https://jesien.org/2016/
Czerwcowym tematem numeru Linux Magazine jest Linux w edukacji. Temu zagadnieniu poświęcone zostały dwa artykuły:
- Temat numeru: Linux w edukacji
Twórcy specjalnych dystrybucji Linuksa odpowiadają na potrzeby nauczycieli. - Temat numeru: Edukacyjny Linux
Linuksowy ekosystem to atrakcyjna platforma edukacyjna. Przyglądamy się kilku dystrybucjom wykorzystywanym w edukacji.
Z okazji 24 rocznicy wydania pierwszej wersji jądra Linuksa Linux Foundation opublikowało serię video pod tytułem „A world without Linux”.
Jest to seria sześciu filmów stawiających fundamentalne pytanie – czy można sobie wyobrazić świat bez Linuksa?
Jest to swoiste podziękowanie dla wszystkich tych, którzy przez lata wspierali w jakikolwiek sposób rozwój projektu Linux.
Cała seria dostępna jest Na stronie. Polecam serdecznie zapoznanie się z tymi filmami.
Na stronach internetowych Linux Foundation opublikowany został raport „Estimating the Total Development Cost of Linux Foundation’s Collaborative Projects”. Zawarto w nim analizę wszystkich kodów źródłowych jakie są w repozytorium Git. Doliczono się 115 013 302 linii kodu źródłowego, którego wartość została oszacowana na 5 miliardów dolarów.
Szczegóły dostępne w raporcie.
Interesujący, a zarazem przerażający list opublikowany został na portalu LinuxPortal.pl. List został wysłany przez przez informatyka pracującego w urzędzie gminy. Do jego zadań należy wsparcie merytoryczno-techniczne prowadzonych przez urząd działań informatycznych. W ramach realizowanych zadań zainstalował on i skonfigurował na 16 stacjach roboczych Linuxa oraz otwarte oprogramowanie.
No i się zaczęło….
w dniu wczorajszym zostałem oskarżony przez swojego zwierzchnika Wójta Gminy, iż „zaproponowałem rozwiązanie oparte na Linuxie, gdyż pewnie chciałem się na nim dorobić”. Zostałem poniżony i oczerniony tylko dlatego, że pani dyrektor jednej ze szkół stwierdziła cyt: ” to g… nie system” i zażądała kwoty ok. 17 tys. z budżetu na wymianę jak to oprogramowania na płatne. Wezwano mnie na rozmowę gdzie musiałem wysłuchiwać, że jedynym i słusznym edytorem tekstu jest ‚WORD’, a – tu cyt. „z Libre Office to nikt nigdzie nie korzysta”
Nie wiadomo czy śmiać się, czy może płakać. Polecam przeczytanie całego listu.
Artykuł dotyczący porównania dwóch platform e-learningowych. Oba rozwiązania zostały porównane pod względem: zarządzania użytkownikami, zapisów na kursy, powiadomień, typów nauczania i dostarczania wiedzy, zarządzania kursem oraz aktywności.
Linux jest dla wszystkich!!! Można z niego korzystać nie będąc informatykiem z kilkoma specjalizacjami lub doktoratem 😉 Nie odkrywając na nowo koła lub ameryki polecam ciekawy artykuł na linux.com dotyczący wykorzystania „linuksowego” oprogramowania do realizacji procesów dydaktycznych.
Pięć najciekawszych, najlepszych, najlepiej podsumowujących 2014 rok wydarzeń dotyczących świata wolnego i otwartego oprogramowania według Linux.com:
http://www.linux.com/news/software/applications/799502-the-5-best-linux-stories-of-2014