Category Archives: technologia

Polski internet – pole walki?

Posted on by

Chciałbym podzielić się informacją o raporcie na jaki natknąłem się przez przypadek 😉 Chodzi o dokument pt „Computational propaganda in Poland: False Amplifiers and the Digital Public Sphere”, którego autorem jest Robert Gorwa. Sprawdzał on jak wygląda polski internet pod względem dobrze znanych na całym świecie mechanizmów: treści generowanych przez boty, nieprawdziwych informacji, trollingu itp.

Okazuje się, że Polska nie jest wcale żadnym wyjątkiem. Co trzeci wpis na Twitterze dokonywany jest przez boty, a głównym źródłem informacji jest Facebook (co ciekawe jeszcze szerzej wykorzystywanym niż np. w USA).

Autor w swoich badaniach oparł się na wywiadach z ekspertami, managerami kampanii politycznych, dziennikarzami, aktywistami, pracownikami firm marketingowych działających w mediach społecznościowych i przedstawicielami grup obywateli. Badał także pod względem ilościowym zjawiska dotyczące dyskusji politycznych na polskim Twitterze.

Według niego wypowiedzi badanych pozwalają sądzić, że w Polsce powstał istny przemysł zajmujący się tworzeniem fałszywych tożsamości na Facebooku, Twitterze i w innych mediach społecznościowych. Media te można wykorzystywać w celach komercyjnych i politycznych.

Szerzej można przeczytać o tym na stronie Nauka w Polsce.

Raport dostępny jest pod tym linkiem.

Koduj dla Polski

Posted on by

Jak wygląda dziś “civic tech” w Polsce? Czy technologia może polepszyć jakość życia mieszkańców miast i gmin? Czy władze korzystają z narzędzi IT do lepszego kontaktu z mieszkańcami i dostarczania wysokiej jakości usług publicznych? Jak to wygląda na świecie? Czy ruch technologii obywatelskich wspiera start-upy czy raczej narzędzia dla administracji publicznej?

Źródło: https://www.facebook.com/events/103190210196075/

Ciekawa inicjatywa, pomysł, podejście…. 😉

Gdzie: Centrum Hewelianum, ul. Gradowa 6, Gdańsk
Kiedy: 08.04.2017r., godz. 10.00 – 15.00

Ogólnopolska Sieć Edukacyjna

Posted on by

Ministerstwo Cyfryzacji opracowało projekt podłączenia placówek edukacyjnych do internetu o przepustowości minimum 100 Mb/s. Obecnie na ponad 30,5 tys. placówek edukacyjnych tylko 3,3 tys. ma taki dostęp.

Projekt Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej zakłada stworzenie sieci dostępu do internetu łączącej wszystkie szkoły w Polsce (ok. 30,5 tys.). OSE będzie siecią wirtualną opartą na istniejącej infrastrukturze szerokopasmowej (wybudowanej w całości ze środków komercyjnych jak i przy udziale dofinansowania ze środków publicznych, w szczególności Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa). Sieć ta będzie operowana przez wyznaczony podmiot, który będzie odpowiedzialny za jej utrzymanie (jeżeli okaże się to konieczne – również wybudowanie brakującej infrastruktury fizycznej).

Inicjatywa jak najbardziej słuszna. Czekam na realizację. Projekt ma zakończyć się w 2018 roku.

Opis projektu na stronach ministerstwa: Ogólnopolska Sieć Edukacyjna

Category: edukacja, technologia

Jesień Linuksowa 2016

W tym roku wypada czternaste spotkanie pod szyldem Jesień Linuksowa. Jest to zlot miłośników Wolnego Oprogramowania. Nie ma się co rozpisywać na ten temat: wyjątkowa atmosfera, ciekawi prelegenci oraz uczestnicy.

Gdzie: Ośrodek Wypoczynkowy „Orle Gniazdo Hucisko”
Kiedy: 4-6 listopada 2016

Szczegóły na stronie konferencji: https://jesien.org/2016/

Czy lodówka może ukraść pieniądze?

Taka oto ciekawostka z computerworld.pl:

Czy kilka lat temu komuś przyszłoby do głowy, że jego telewizor czy internetowa kamera posłuży do zmasowanego ataku DDoS. Dzisiaj jest to możliwe, gdyż wiele urządzeń powszechnego użytku – takich jak wspomniany tu telewizor czy lodówka albo czujnik temperatury – zawiera interfejs sieciowy i komunikuje się z Internetem, tworząc infrastrukturę znaną po nazwą IoT (Internet rzeczy). W ostatnich tygodniach infrastruktura taka posłużyła hakerom do przeprowadzenia ataku DDoS o niebywałej sile, jakiego nigdy wcześniej nie odnotowano.

Nowowści w Moodle 3.1

Posted on by

Zestawienie nowych funkcjonalności dostępnych w Moodle 3.1 można znaleźć pod tym linkiem.

Co nowego w Moodle 3.0?

Posted on by

Krótkie podsumowanie najważniejszych zmian i uaktualnień w Moodle 3.0 w postaci infografiki: Moodle 3.0

Wykładowca kontra technologia

Posted on by

Odwieczny problem i walka „dobra ze złem” – jak przekonać wykładowców do wykorzystania technologii. A z drugiej strony jak ludziom z IT wytłumaczyć, że nie tylko ilość RAM’u, procesorów i innych serwerów liczy się w procesie dostarczania wiedzy. Ciekawy artykuł na ten temat: 6 Ways to Bridge the Gap Between Faculty and IT. Warto się z nim zapoznać, ponieważ kilka uwag i spostrzeżeń oraz sposobów rozwiązania trafiają w punkt.

Category: edukacja, technologia

Z nowym rokiem równym krokiem

Gartner opublikował 10 strategicznych trendów w technologii na zbliżający się 2016 rok.

1. The Device Mesh
2. Ambient User Experience
3. 3D-printing Materials
4. Information of Everything
5. Advanced Machine Learning
6. Autonomous Agents and Things
7. Adaptive Security Architecture
8. Advanced Customer Architecture
9. Mesh App and Service Architecture
10. Internet of Things Architecture and Platforms

Link do artykułu w Forbes.

Category: technologia, trendy