Category Archives: wioo

Program akademicki SUSE

Posted on by

Firma SUSE zapoczątkowała niedawno Program Akademicki. W jego ramach udostępnia ona oprogramowanie, plan szkoleń, narzędzia oraz wsparcie dotyczące swoich produktów. Che w ten sposób umożliwić prowadzenie zajęć dydaktycznych z wykorzystaniem otwartego oprogramowania. Dodatkowo istnieje możliwość uzyskania certyfikatów zawodowych dla administratorów systemów SUSE Linux. Dostajemy więc pełną ścieżkę nauki oraz rozwoju.

Program Akademicki SUSE zapewnia uczestniczącym w nim instytucjom następujące korzyści:

 • Bezpłatne materiały szkoleniowe z kursów prowadzących do uzyskania certyfikatu z systemu SUSE Linux,
 • Prawo do wykorzystania materiałów w celu nauczania studentów,
 • Bezpłatny dostęp do narzędzi i produktów SUSE dla środowisk laboratoryjnych, programistycznych i innych środowisk edukacyjnych,
 • Dostęp do bazy wiedzy, forów i wsparcia firmy SUSE,
 • Możliwość zakupu produktów SUSE na użytek własny uczelni na specjalnych warunkach i po specjalnych cenach.

 

Więcej informacji dotyczących zasad przystąpienia i wykorzystania w ramach programu akademickiego znaleźć można na stronie SUSE Academic Program.

Alert bezpieczeństwa Moodle

Posted on by

W Moodle’u znaleziono poważną lukę pozwalającą na zdalne wykonanie kodu po stronie serwera. Zalecana jest natychmiastowa aktualizacja.

Więcej na ten temat można przeczytać tutaj oraz tutaj

Category: e-learning, Moodle, wioo

Marcin Jakubowski: Otwarte źródło projektów dla cywilizacji

Posted on by

Dzięki wiki i cyfrowym narzędziom, TED Fellow Marcin Jakubowski tworzy bazę projektów open source, na podstawie których każdy, całkiem od zera, będzie w stanie zbudować 50 maszyn rolniczych, takich jak ciągnik czy kombajn. A to tylko pierwszy krok w tworzeniu zestawu instrukcji do wybudowania samowystarczalnego miasteczka.

Bardzo ciekawa inicjatywa. Pokazuje możliwości wykorzystania wolności i otwartości w innym świetle. Link do wystąpienia na TED: https://www.ted.com/talks/marcin_jakubowski?language=pl

Category: open source, wioo

Nowości od Moodle

Posted on by

Dzisiaj dwie informacje od Moodle’a:
Moodle 3.2 boosts online learning with improved user experience
Moodle Mobile 3.2 is now available!

Czerwcowy LinuxMagazine – Linux w edukacji

Posted on by

Czerwcowym tematem numeru Linux Magazine jest Linux w edukacji. Temu zagadnieniu poświęcone zostały dwa artykuły:

 • Temat numeru: Linux w edukacji
  Twórcy specjalnych dystrybucji Linuksa odpowiadają na potrzeby nauczycieli.
 • Temat numeru: Edukacyjny Linux
  Linuksowy ekosystem to atrakcyjna platforma edukacyjna. Przyglądamy się kilku dystrybucjom wykorzystywanym w edukacji.

 

Nowowści w Moodle 3.1

Posted on by

Zestawienie nowych funkcjonalności dostępnych w Moodle 3.1 można znaleźć pod tym linkiem.

Co nowego w Moodle 3.0?

Posted on by

Krótkie podsumowanie najważniejszych zmian i uaktualnień w Moodle 3.0 w postaci infografiki: Moodle 3.0

Z pingwinem do sklepu

Posted on by

linuxcardJedną ze swoich inicjatyw przypomina właśnie Linux Foundation – pingwin na karcie kredytowej. nie byłoby w tym nic ciekawego – no może poza +10 do kumatości geeka – gdyby nie to, że korzystając z takiej karty przyczyniamy się do finansowania fundacji Linuksa, wolnych projektów, seminariów oraz wszelakiej działalności promującej wolne oprogramowanie.

 

Linux Fundation otrzymuje 50 dolarów za każdą aktywowaną kartę i procent od przeprowadzanych operacji za pomocą tych kart. To suma tych kwot generuje przychód, który może zostać potem rozdysponowany na przeróżne wydarzenia związane z Linuksem i opensource. Sama karta zachowuje standardy typowej karty VISA.

Spokojnie – takie rzeczy tylko w USA. Oferta jest dostępna tylko na amerykańskim rynku i jest propozycją przygotowaną przez Linux Foundation i UMB Bank.

Więcej na ten temat można przeczytać na blogu http://404.g-net.pl/2015/06/pingwin-na-zakupach/  lub bezpośrednio na stronach Linux Foundation.

Category: open source, wioo

learn.moodle.net w liczbach

Posted on by

Dwa tygodnie temu pisałem o szkoleniu MOOC z podstaw Moodle’a na platformie learn.moodle.net. Warto przyjrzeć się jak wygląda ta inicjatywa w liczbach. W ciekawy sposób zostało to przedstawione za pomocą inforgrafiki.

Obecnie na platformie zarejestrowanych jest 5116 użytkowników. Jeśli myślisz o tym, by zapoznać się z Moodle’em i stać się częścią społeczności możesz wziąć udział w kolejnym szkoleniu, które startuje 09 czerwca 2015. Na kurs można zapisać się poprzez stronę learn.moodle.net.

Category: e-learning, Moodle, wioo

Najlepsze narzędzia linuksowe dla nauczycieli i uczniów

Linux jest dla wszystkich!!! Można z niego korzystać nie będąc informatykiem z kilkoma specjalizacjami lub doktoratem 😉 Nie odkrywając na nowo koła lub ameryki polecam ciekawy artykuł na linux.com dotyczący wykorzystania „linuksowego” oprogramowania do realizacji procesów dydaktycznych.