Category Archives: nowoczene technologie

Polski internet – pole walki?

Posted on by

Chciałbym podzielić się informacją o raporcie na jaki natknąłem się przez przypadek 😉 Chodzi o dokument pt „Computational propaganda in Poland: False Amplifiers and the Digital Public Sphere”, którego autorem jest Robert Gorwa. Sprawdzał on jak wygląda polski internet pod względem dobrze znanych na całym świecie mechanizmów: treści generowanych przez boty, nieprawdziwych informacji, trollingu itp.

Okazuje się, że Polska nie jest wcale żadnym wyjątkiem. Co trzeci wpis na Twitterze dokonywany jest przez boty, a głównym źródłem informacji jest Facebook (co ciekawe jeszcze szerzej wykorzystywanym niż np. w USA).

Autor w swoich badaniach oparł się na wywiadach z ekspertami, managerami kampanii politycznych, dziennikarzami, aktywistami, pracownikami firm marketingowych działających w mediach społecznościowych i przedstawicielami grup obywateli. Badał także pod względem ilościowym zjawiska dotyczące dyskusji politycznych na polskim Twitterze.

Według niego wypowiedzi badanych pozwalają sądzić, że w Polsce powstał istny przemysł zajmujący się tworzeniem fałszywych tożsamości na Facebooku, Twitterze i w innych mediach społecznościowych. Media te można wykorzystywać w celach komercyjnych i politycznych.

Szerzej można przeczytać o tym na stronie Nauka w Polsce.

Raport dostępny jest pod tym linkiem.

Porozmawiaj z książkami

Posted on by

Choć fanem wielkiego brata nie jestem to warto odnotować, że Google uruchomił nową usługę Talk to books pozwalającą na zadawanie pytań usłudze Google Books. Algorytmy zaszyte w tym rozwiązaniu przeszukują zasoby książkowe i odpowiadają w postaci cytatów i linków do konkretnych publikacji.

Więcej na ten temat znaleźć można w Talk to books.

Dzień Bezpiecznego Internetu 2018

Posted on by

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 r. Początkowo wydarzenie to świętowały jedynie państwa europejskie, ale już od lat DBI przekracza granice Europy angażując państwa z całego świata. Z pełną listą zaangażowanych państw i instytucji oraz podjętymi przez nie działaniami można zapoznać się na stronie www.saferinternetday.org.

DBI ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania internetu. Ideą DBI jest podkreślanie siły współdziałania w dbaniu o cyfrowe bezpieczeństwo, zarówno na poziomie międzynarodowym, jak również lokalnym, łącząc zaangażowanie wielu instytucji, ale także rodziny, czyli najbliższego otoczenia dziecka.

Źródło: http://www.saferinternet.pl/dbi/o-dbi.html?setlng=pl

Pomysły działania w związku z DBI od Superbelfrów: https://padlet.com/maciej_danieluk/oi5s27zbjhme

Poradnik o RODO od Panoptykonu: https://panoptykon.org/RODO

Koduj dla Polski

Posted on by

Jak wygląda dziś “civic tech” w Polsce? Czy technologia może polepszyć jakość życia mieszkańców miast i gmin? Czy władze korzystają z narzędzi IT do lepszego kontaktu z mieszkańcami i dostarczania wysokiej jakości usług publicznych? Jak to wygląda na świecie? Czy ruch technologii obywatelskich wspiera start-upy czy raczej narzędzia dla administracji publicznej?

Źródło: https://www.facebook.com/events/103190210196075/

Ciekawa inicjatywa, pomysł, podejście…. 😉

Gdzie: Centrum Hewelianum, ul. Gradowa 6, Gdańsk
Kiedy: 08.04.2017r., godz. 10.00 – 15.00

Quo vadis e-learning

Posted on by

Zawsze mówiłem, że jednym z bardziej istotnych elementów e-learningu jest to by uczestnik szkolenia nie miał wrażenia, że zostało ono przygotowane przez maszyny. Nazywam to „odhumanizowaną formą przekazywania wiedzy”. Co więcej możliwe, że całość została wygenerowana przez automat, któremu na wejściu podano: wygeneruj szkolenie z inteligencji emocjonalnej [ENTER]. Reszta to już tylko oprogramowanie.

Krok dalej poszedł Bartłomiej Polakowski we wpisie Przyszłość pracy, edukacji…i Twoja. Jestem ciekaw jakie są przemyślenia innych z „branży” na ten temat 😉

Co do prozy życia i ideałów to niestety smutna rzeczywistość jest taka, że w wielu przypadkach jest tak, iż liczy się koszt, czas, wynik a nie jakość. Efektywności nikt nie bada – bo nikogo to nie interesuje. Szkolenie sztuk jeden. Udało mi się usłyszeć, że chcę coś zrobić „zbyt perfekcyjnie” albo książkowo/teoretycznie, a biznes tego nie potrzebuje. Natomiast każda próba pokazania wartości dodanej z perspektywy tegoż biznesu kończyła się spektakularną katastrofą.

Windows 10 rozbraja armię USA

Posted on by

Tytuł został zaczerpnięty z bloga 404.g-net.pl i odnosi się do artykułu opisującego proces migracji armii USA na Windowsa 10. Genialny przykład na to jak proces prostej i taniej migracji potrafi rozłożyć na łopatki tak potężną i ogromną organizację. Dodatkowo zadaje kłam obiegowej mądrości, że wszystko to co wychodzi spod ręki MS jest tanie, proste i skuteczne.

A na koniec cytat z tego artykułu

O wiele bardziej warte podkreślenia jest to, że jakakolwiek migracja niesie ze sobą ryzyko nieprzewidzianych trudności. Tym samym tak wyśmiewana przez wielu „problematyczność” wdrożeń Linuksa niczym nie różni się od problematyczności wdrożenia nawet nowej wersji Windowsa. Można się spierać co jest bardziej kosztowne, co bardziej przydatne i korzystne dla użytkownika, ale finalnie bilans nakładu pracy jaki trzeba włożyć w taką operację jest podobny.

Top 10 wyzwań technologicznych w szkolnictwie wyższym na 2016 rok

Posted on by

Na tegorocznym EDUCASE Craig Fowler poruszył temat zagrożeń związanych z technologią, przed którymi stoją współczesne Uczelnie.

Do największych problemów w 2016 zaliczył:

1. Information security
2. Optimizing educational technology
3. Student success technologies
4. IT workforce
5. Institutional data management
6. IT funding models
7. Business intelligence and analytics
8. Enterprise application integrations
9. IT organizational development
10. E-learning and online education

 Pełen artykuł znaleźć można na stronie.

 

Bezpieczeństwo nastolatków w internecie

Posted on by

Bardzo interesująca infografika dotycząca bezpieczeństwa nastolatków w Internecie oraz infografika dotycząca wykorzystania i popularności urządzeń mobilnych.

Obie grafiki rzucają bardzo ciekawe światło na tworzenie szkoleń, wybór technologii, dostarczanie rozwiązań, zarządzanie procesem edukacyjnym. Skoro „nieuchronnie” korzystamy w takim procencie z technologii mobilnej, to nie ma możliwości by nie wpłynęło to na sposób realizacji procesu nauczania/uczenia się. W takim razie w jakim kierunku zmierza mLearning (więcej w tym artykule)?

H5P – authoring tool

Posted on by

Bardzo ciekawe rozwiązanie H5P do tworzenia i publikowania kontentu w interaktywnej postaci HTML5. Obecnie narzędzie to wykorzystać można w CMS’ach: Drupal, WordPress oraz Joomla. W przygotowaniu znajdują się wtyczki do Moodle’a.

Przyszłość już tu jest (?)

Posted on by

Nowoczesne technologie zmieniają nasze życie każdego dnia… ble ble ble Wszyscy o tym wiemy bardzo dobrze. Wystarczy rozglądnąć się po mieszkaniu, biurku, torebce. Jak w takim razie przekłada się to na nauczanie/uczenie się?

Portal elearningsuperstars.com zaprezentował interesujący przykład wykorzystania nowoczesnych zdobyczy technologicznych w rozwiązywaniu problemów dnia codziennego. Rzeczywistość rozszerzona, czyli połączenie świata rzeczywistego z elementami generowanymi komputerowo. Przykład dotyczy pomysłu BMW Service na wykorzystanie tej technologii dla ułatwienia pracy swoich serwisów. Przy wykonywaniu napraw samochodów pracownik otrzymać będzie dodatkowe wirtualne informacje pomagające mu w pracy. Warto zobaczyć.