Category Archives: otwarte licencje

Akcja #CollorOurCollections

Posted on by

W tym tygodniu ma miejsce bardzo ciekawa akcja #CollorOurCollections. W jej ramach biblioteki i muzea udostępniają kolorowanki na podstawie swoich zasobów. W myśl zasady – stresujesz się, jesteś zdenerwowany, potrzebujesz dystansu – pokoloruj sobie 😉

Źródło: http://otwartezasoby.pl/historyczne-kolorowanki-czyli-akcja-colorourcollections/

Tydzień Otwartej Nauki – materiały promocyjne

Posted on by

Biblioteka Uniwersytecka w Łodzi opracowała nowe materiały promocyjne na Tydzień Otwartej Nauki w roku 2017. Wszystkie materiały są na wolnych licencjach, można je pobierać i dowolnie wykorzystać. Są to:

  1. plakat (plakat OA A3 PL; plakat OA A3 eng)
  2. zaproszenie  (zaproszenie OA A5 eng; zaproszenie OA A5 PL)
  3. pudełko do wycięcia (pudełko do wydruku A3; pudełko do wydruku A4) (pudełko do wydruku A3 – str 2 wnętrze; pudełko do wydruku A4 – str 2 wnętrze)
  4. logo imprezy po polsku i angielsku.

 

Źródło: Uwolnij Naukę

Otwarte podręczniki

Posted on by

Jak podają przedstawiciele uniwersytetu Rice już prawie 1,5 miliona studentów korzysta z otwartych podręczników przygotowanych przez wydawnictwo OpenStax. Tym samym szacowane jest, że w roku akademickim 2017/2017 zaoszczędzone zostanie 145 milionów dolarów.

Sam projekt rozwija się bardzo dynamicznie. Od 2012 roku zaoszczędził 3,5 milionom studentów ponad 340 milionów dolarów. A w ostatnim czasie 11 000 nauczycieli akademickich pochodzących z 4200 uczelni zaadaptowało materiały przygotowane przez OpenStax do 8500 kursów.

Więcej na ten temat przeczytać można na stronie Uniwersytetu Rice.

Konferencja CopyCamp 2017

Posted on by

W dniach 28-29 września w Warszawie odbędzie się 6 edycja konferencji CopyCamp The Internet of Copyrighted Things, dotycząca zmian i przyszłości prawa autorskiego. Tegoroczna edycja w całości odbywała się będzie w języku angielskim.

    Wśród tematyki prezentowanych wystąpień znaleźć będzie można:

  • modele biznesowe, digitalizacja dziedzictwa, remiks
  • zdrowie, żywność, bezpieczeństwo
  • maszynowa analiza tekstów i danych, uczące się maszyny, edukacja zdalna
  • Internet Rzeczy: autonomiczne samochody, inteligentne domy, elektronika ubieralna
  • hakowanie danych publicznych, zamówienia publiczne, pomoc publiczna w kulturze

Wszystkie informacje na temat konferencji oraz formularz rejestracyjny znaleźć można na stronie https://copycamp.pl/

Tydzień otwartej edukacji

Posted on by

W dniach 27-31 marca 2017 odbędzie się na całym świecie Tydzień Otwartej Edukacji. Również w naszym kraju dzięki Koalicji Otwartej Edukacji będzie można uczestniczyć w tym wyjątkowym wydarzeniu. Jednym z elementów tych obchodów jest wirtualna konferencja dotycząca otwartych zasobów, prawa autorskiego, otwartej szkoły. Odbędzie się ona 28 marca (wtorek) w godzinach 18-22. Pełny program tego spotkania dostępny jest tutaj. Udział w wydarzeniu wymaga rejestracji.

O licencjach CC dla administracji

Posted on by

Ustępująca administracja w USA udostępniła ciekawy poradnik dotyczący zasad pracy z licencjami CC. Tekst choć napisany w języku angielskim może stanowić ciekawy punkt wyjścia do rozważań nad tymi zagadnieniami. Dodatkowo zawiera dużą dawkę praktycznego spojrzenia na obszar podejścia projektowego.

Link do dokumentu: FEDERAL OPEN LICENSING PLAYBOOK

Jak zrobić plakat kiedy nie jesteś grafikiem

Posted on by

Ciekawy przykład jak poradzić sobie z problemem stworzenia plakatu (kiedy nie jest się grafikiem) opisuje na swoim blogu Agata Szczotka-Sarna. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego gdyby nie to, że jest to świetny przykład jak korzystając z wolności i otwartości rozwiązywać problemy. Oczywiście nie wszystkie i nie zawsze 😉 Nie chodzi oczywiście tylko i wyłącznie o plakat, ale bardziej sposób rozwiązania problemu. Materiały, dane, informacje, oprogramowanie….. są wśród nas. Korzystajmy więc pełnymi garściami z otwartych zasobów.

Tydzień Otwartej Nauki 2016

Posted on by

Za nami kolejna edycja Tygodnia Otwartej Nauki. O otwartości w nauce z okazji OAW w Radiu Kampus mówiła Lidia Stępińska-Ustasia.

Wcale nie trzeba publikować w otwratym dostępie

Posted on by

W lipcu Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przedstawiło do konsultacji społecznych projekt nowelizacji ustawy o zasadach finansowania nauki. Co ciekawe w projekcie zrezygnowano z uzależnienia środków finansowych przyznawanych w ramach DUN na realizację zadań związanych z wydawaniem czasopism i monografii naukowych od ich publikacji w otwartym dostępie. Jest za to dość enigmatyczny zapis „dostępności przez sieć Internet”.

Jestem ciekaw jak to koresponduje z dokumentem opublikowanym w październiku 2015 roku „Kierunki rozwoju otwartego dostępu do publikacji i wyników badań naukowych w Polsce„? Brak systemowego i konsekwentnego podejścia.

Opinia Koalicji Otwartej Edukacji oraz Obywateli Nauki.

 

Polityka open acces dla Polski

Na stronie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego opublikowany został dokument „Kierunki rozwoju otwartego dostępu do publikacji i wyników badań naukowych w Polsce„. Dokument ten prezentuje założenia polityki otwartego dostępu oraz zalecenia ze strony Ministerstwa w odniesieniu do wprowadzenia otwartego dostępu do publikacji i wyników badań naukowych przez podmioty finansujące badania, jednostki naukowe, uczelnie i wydawców.