Category Archives: szkolnictwo wyższe

Konkurs dla naukowców – FameLab 2019

Posted on by

Jesteś naukowcem? Masz coś ciekawego do przekazania? Na coś chciałbyś zwrócić uwagę? Popularyzujesz wiedzę? Jeśli na, któreś z pytań odpowiedziałeś/łaś twierdząco to konkurs FameLab jest właśnie dla Ciebie 🙂

FameLab to 3 minutowy występ przed publicznością, na wybrany temat – poprzedzony wsparciem, warsztatami dotyczącymi wystąpień publicznych. Dla najlepszych przewidziane są nagrody. Laureat/-ka pierwszego miejsca otrzyma 13 tysięcy złotych, laureat/-ka drugiego miejsca – 7 tysięcy złotych, laureat/-ka trzeciego miejsca – 3 tysiące złotych. Laureat/-ka nagrody publiczności – voucher na usługi językowe (kurs, egzamin językowy lub korekta tekstu), fundowany przez British Council. Dodatkowo specjalne wyróżnienie przyzna Fundacja Kościuszkowska – będzie to promesa gwarantująca trzymiesięczne stypendium naukowe w USA o wartości 9 tysięcy dolarów amerykańskich.

Nie czekaj! Nagraj film i weź udział w tym ciekawym konkursie. Zgłoszenia można nadsyłać do 28 stycznia 2019. Szczegóły na temat konkursu, zasad znajdziesz na stronie http://famelab.org.pl/

Tydzień otwartej nauki 2018

Koalicja Otwartej Edukacji skupiająca kilkanaście organizacji nauki, edukacji i kultury organizuje jak co roku Międzynarodowy Tydzień Otwartej Nauki. W tym roku odbywa się on od 22 do 28 października. Tematem tygodnia jest: designing equitable foundations for open knowledge co można przetłumaczyć swobodnie jako: budowanie rzetelnych podstaw otwartej nauki. Temat ma odzwierciedlać otwartość systemu naukowego w okresie przejściowym, jak zaznaczają aktywiści SPARC i organizatorzy tego międzynarodowego wydarzenia: „Działania na rzecz rozwoju i przyjmowania otwartych polityk i praktyk przez rządy, uniwersytety, fundatorów, wydawców i uczonych – są już prowadzone. Pozostają jednak pytania, w jaki sposób stosować te zasady i praktyki oraz jak zapewnić, że nowe otwarte systemy, które są obecnie opracowywane, będą obejmowały globalną i zróżnicowaną społeczność świata i będą rzetelne?”

Polskie środowisko naukowe przygotowało na ten okres bardzo wiele różnorodnych wydarzeń mających na celu promowanie otwartej nauki i budowanie jej podstaw w Polsce. Dzięki grantowi MNiSW z programu DUN – KOED i EBIB mogły wesprzeć tegoroczny Tydzień dodatkowymi działaniami promocyjnymi, drukiem materiałów, nagraniami filmowymi, warsztatami prawnymi, webinariami przybliżającymi środowisku naukowemu aspekty otwartej nauki.

Ponad 20 instytucji naukowych zgłosiło wydarzenia, jakie odbędą się w ramach tygodnia na uczelniach czy w instytutach całej Polski, można je przejrzeć na stronach portalu redagowanego przez Koalicję Otwartej Edukacji „Uwolnij Naukę”(https://uwolnijnauke.pl/wydarzenia-ix-tygodnia-otwartej-nauki-2018/).
Polskie wydarzenia relacjonuje się także na międzynarodowych stronach Open Access Week: http://openaccessweek.org/events/event/listByLocation?location=Poland, by
pokazać, że nasz kraj czynnie włącza się w procesy pogłębiania otwartości i innowacyjności.

Komunikat opracowała: Bożena Bednarek-Michalska; aktywistka międzynarodowego ruchu otwartej nauki pracująca dla Koalicji Otwartej Edukacji, Stowarzyszenia EBIB i Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu

Filia Uniwersytetetu Coventry we Wrocławiu

Posted on by

Od września 2019 roku we Wrocławiu otwarta zostanie filia brytyjskiego Uniwersytetu z Coventry. Będzie to pierwsza tego typu placówka w Polsce utworzona przez zagraniczną uczelnię. W pierwszej fazie funkcjonowania uczelni studiować będzie na niej mogło 300 żaków na studiach dziennych jak i zaocznych. Głównie będzie to cyberbezpieczeństwo, inżynieria i hotelarstwo, ale przedstawiciele szkoły planują poszerzyć zakres oferowanych kierunków. Wszystkie zajęcia prowadzone będą w języku angielskim.

Koniec e-learningu akademickiego?

Posted on by

11 lipca 2018 pojawił się projekt Rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa wyższego w sprawie studiów. Rozdział 5 tego projektu dotyczy kształcenia na odległość. Z całego pół stronicowego tekstu z mojej naukowo-dydaktycznej perspektywy najciekawsza jest następująca część:

§ 12. Liczba punktów ECTS, jaka może być uzyskana w ramach kształcenia z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość, nie może być większa niż 30% liczby punktów ECTS, o której mowa w § 2 ust. 1 pkt 2.
Żródło: https://legislacja.rcl.gov.pl/docs//506/12313816/12521892/12521893/dokument349821.pdf

Pierwsze fundamentalne pytanie: skąd wzięło się owo 30%? Dlaczego nie 29% lub 31%? Jak się to ma do 60%, które obowiązywało do tej pory? Co więcej, jak się ma proponowany projekt rozporządzenia do ogłoszonego 4 sierpnia 2017 roku konkursu na polską platformę MOOC?

Na razie pozostawiam te pytania bez próby odpowiedzi, w oczekiwaniu na dalsze informacje. Niemniej kierunek zaproponowany w projekcie jest przynajmniej niepokojący.