Monthly Archives: wrzesień 2015

Windows 10 – dlaczego go nie instalować

Posted on by

Czy zastanawialiście się skąd dobroduszność i otwarte serce Microsoft w sprawie udostępnienia „za darmo” systemu operacyjnego marki Windows 10? Jeśli nie to zachęcam do zaglądnięcia na blog 404.g-net.pl i przeczytanie artykułu: Gnijąca dusza Windowsa 10.

Mocna rzecz – polecam 😉

Linux „to g… nie system”

Posted on by

Interesujący, a zarazem przerażający list opublikowany został na portalu LinuxPortal.pl. List został wysłany przez przez informatyka pracującego w urzędzie gminy. Do jego zadań należy wsparcie merytoryczno-techniczne prowadzonych przez urząd działań informatycznych. W ramach realizowanych zadań zainstalował on i skonfigurował na 16 stacjach roboczych Linuxa oraz otwarte oprogramowanie.

No i się zaczęło….

w dniu wczorajszym zostałem oskarżony przez swojego zwierzchnika Wójta Gminy, iż „zaproponowałem rozwiązanie oparte na Linuxie, gdyż pewnie chciałem się na nim dorobić”. Zostałem poniżony i oczerniony tylko dlatego, że pani dyrektor jednej ze szkół stwierdziła cyt: ” to g… nie system” i zażądała kwoty ok. 17 tys. z budżetu na wymianę jak to oprogramowania na płatne. Wezwano mnie na rozmowę gdzie musiałem wysłuchiwać, że jedynym i słusznym edytorem tekstu jest ‚WORD’, a – tu cyt. „z Libre Office to nikt nigdzie nie korzysta”

Nie wiadomo czy śmiać się, czy może płakać. Polecam przeczytanie całego listu.

Category: edukacja, floss, open source

Moodle vs Totara

Posted on by

Artykuł dotyczący porównania dwóch platform e-learningowych. Oba rozwiązania zostały porównane pod względem: zarządzania użytkownikami, zapisów na kursy, powiadomień, typów nauczania i dostarczania wiedzy, zarządzania kursem oraz aktywności.

Mikronauczanie – mikro video

Posted on by

Coraz popularniejsze są małe formy szkoleniowe – nakierowane w punkt, dostarczające to co jest w danym miejscu, w danym momencie potrzebne. Trend ten zauważalny jest zarówno w szkoleniach tradycyjnych jak i e-learningowych.

Ciekawy artykuł prezentujący 5 porad w jaki sposób tworzyć materiały video dla małych form szkoleniowych

Category: e-learning, video

VI Tydzień Otwartej Nauki w Polsce

Posted on by

OpenAccessWeek_logoZbliża się tegoroczny Tydzień Otwartej Nauki – Open Access Week (OAW). Tegoroczna, 8 już edycja (w Polsce 6) obchodzona będzie na całym świecie w dniach 19-25 października. W tym roku OAW zachęca do współpracy w nauce, co organizatorzy wyrazili w temacie przewodnim obchodów „Otwartość dla  współpracy” (Open for Collaboration). Można już zgłaszać polskie wydarzenia do koordynatora.

Za: http://uwolnijnauke.pl/vi-tydzien-otwartej-nauki-w-polsce/

Szczegóły wkrótce!!!

Category: otwarta nauka

KOED o wadach prawnych e-podręczników

Posted on by

Koalicja Otwartej Edukacji na swoich stronach poinformowała o wadach w udostępnionych przez Ministerstwo podręcznikach. Z informacji zawartych w notce wynika, iż e-podręczniki zostały źle przygotowane. Brak jest możliwości zmian oraz dostosowania do potrzeb uczniów. Niemożliwe jest także ich uzupełnienie.

Dla przykładu przygotowany do historii e-podręcznik zawiera treści multimedialne, które objęte są obostrzeniami nie pozwalającymi na ich wykorzystanie poza serwisem epodreczniki.pl. Aby można było to zrealizować należy zakupić odrębną licencję. Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku e-podręcznika do języka polskiego. Nie można komercyjnie wykorzystywać zawartych w nim materiałów audio i wideo.

Zachęcam do zapoznania się ze stanowiskiem KOED na temat wad prawnych w e-podręcznikach. Całość notatki prasowej dostępna jest pod adresem.