Monthly Archives: wrzesień 2016

Warsztaty “Public humanities and digital humanities: mutual inspiration and common (digital) tools”

Posted on by

Konsorcjum DARIAH-PL, Koalicja Otwartej Edukacji (KOED) oraz DARIAH-DE organizują w trzech miastach w Polsce (Warszawa, Lublin, Wrocław) warsztaty pod tytułem “Public humanities and digital humanities: mutual inspiration and common (digital) tools”.

Celem warsztatów jest wzmocnienie współpracy między środowiskiem akademickim a instytucjami kultury i dziedzictwa (GLAM – Galleries, Libraries, Archives, Museums). Współpraca ta polegać ma na wymianie i rozwijaniu doświadczeń oraz kompetencji w zakresie wykorzystywania narzędzi cyfrowych do gromadzenia, opracowywania i upowszechniania zbiorów czy badań sektora kultury.

Terminy warsztatów:

  • Warszawa, 3 X 2016
  • Lublin 10-11 X 2016
  • Wrocław 14-15 X 2016

Warsztaty są bezpłatne. Liczba miejsc ograniczona.

Szczegóły oraz zapisy na stronie: http://dariah.pl/warsztaty-public-humanities-and-digital-humanities-mutual-inspiration-and-common-digital-tools/

Category: warsztaty

Ekspertyza dla MNiSW dotycząca otwartego dostępu

Posted on by

MNiSW ogłosiło 07 września 2016 roku zapytanie ofertowe na wykonanie badania jakościowego oraz sporządzenie i przekazanie ekspertyzy dotyczącej efektów wdrażania polityki otwartego dostępu do publikacji i wyników badań naukowych w Polsce.

Szczegóły: BIP

 

Category: edukacja, otwarta nauka

Edu Moc OnLine

Posted on by

Ciekawa inicjatywa zaproponowana przez Superbelfrów – grupę 150 nauczycieli z całej Polski, czyli Edu Moc. Konferencja w Internecie złożona z szeregu równocześnie odbywających się webinariów, spotkań, warsztatów i wykładów!

W jednym dniu odbyć ma się około 12 godzin prelekcji, podzielonych na 6 bloków tematycznych. Wystąpić ma 25 prelegentów.

Kiedy?
1 października 2016, 09:00 – 21:00, czyli 12 godzin! Rejestracja rusza 10 września.

Kto i dla kogo?
Nauczyciele dla nauczycieli z udziałem specjalistów z dziedzin związanych z edukacją, pracowników naukowych uniwersytetów.

Jaki koszt?
Zero złotych. W wydarzeniu może nieodpłatnie wziąć udział około tysiąca uczestników z całego kraju i zagranicy.

SZCZEGÓŁY NA STRONIE PROJEKTU: Edu Moce OnLine

Category: edukacja, konferencje

Projekt szkolenia a kolor

Posted on by

W jednym z realizowanych ostatnio szkoleń miałem ożywioną dyskusję na temat „kolorystyki projektu”. Pomny tych doświadczeń, po natrafieniu na artykuł od Christophera Pappasa postanowiłem podlinkować go tutaj.

7 Tips to Choose the Right Color Scheme for Your Online Training Course

Wcale nie trzeba publikować w otwratym dostępie

Posted on by

W lipcu Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przedstawiło do konsultacji społecznych projekt nowelizacji ustawy o zasadach finansowania nauki. Co ciekawe w projekcie zrezygnowano z uzależnienia środków finansowych przyznawanych w ramach DUN na realizację zadań związanych z wydawaniem czasopism i monografii naukowych od ich publikacji w otwartym dostępie. Jest za to dość enigmatyczny zapis „dostępności przez sieć Internet”.

Jestem ciekaw jak to koresponduje z dokumentem opublikowanym w październiku 2015 roku „Kierunki rozwoju otwartego dostępu do publikacji i wyników badań naukowych w Polsce„? Brak systemowego i konsekwentnego podejścia.

Opinia Koalicji Otwartej Edukacji oraz Obywateli Nauki.

 

Copycamp 2016

Posted on by

27-28 października w Warszawie odbędzie się V edycja międzynarodowej konferencji CopyCamp. Poświęcona jest ona zagadnieniom prawa autorskiego.

W tym roku naszym celem jest wykorzystanie szczególnego dorobku CopyCampu do wsparcia dialogu wokół przyszłości prawa autorskiego w Europie. Chcemy zgromadzić jak najliczniejszą grupę osób zaangażowanych w dyskusję na temat wpływu prawa autorskiego na życie społeczne, edukację, ekonomię i politykę, które zechcą zaprezentować swoje opinie międzynarodowej publiczności.

Dodatkowo przewidziana jest sesja poświęcona w całości otwartej nauce oraz edukacji. Pełen program konferencji oraz rozpoczęcie zapisów przewidziane jest na 15 września.

Wstęp na konferencję jest bezpłatny, Wszystkie szczegóły znaleźć można na bezpośrednio na stronie konferencji https://copycamp.pl/