Category Archives: bezpieczeństwo

Dzień Bezpiecznego Internetu 2018

Posted on by

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 r. Początkowo wydarzenie to świętowały jedynie państwa europejskie, ale już od lat DBI przekracza granice Europy angażując państwa z całego świata. Z pełną listą zaangażowanych państw i instytucji oraz podjętymi przez nie działaniami można zapoznać się na stronie www.saferinternetday.org.

DBI ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania internetu. Ideą DBI jest podkreślanie siły współdziałania w dbaniu o cyfrowe bezpieczeństwo, zarówno na poziomie międzynarodowym, jak również lokalnym, łącząc zaangażowanie wielu instytucji, ale także rodziny, czyli najbliższego otoczenia dziecka.

Źródło: http://www.saferinternet.pl/dbi/o-dbi.html?setlng=pl

Pomysły działania w związku z DBI od Superbelfrów: https://padlet.com/maciej_danieluk/oi5s27zbjhme

Poradnik o RODO od Panoptykonu: https://panoptykon.org/RODO

Czy lodówka może ukraść pieniądze?

Taka oto ciekawostka z computerworld.pl:

Czy kilka lat temu komuś przyszłoby do głowy, że jego telewizor czy internetowa kamera posłuży do zmasowanego ataku DDoS. Dzisiaj jest to możliwe, gdyż wiele urządzeń powszechnego użytku – takich jak wspomniany tu telewizor czy lodówka albo czujnik temperatury – zawiera interfejs sieciowy i komunikuje się z Internetem, tworząc infrastrukturę znaną po nazwą IoT (Internet rzeczy). W ostatnich tygodniach infrastruktura taka posłużyła hakerom do przeprowadzenia ataku DDoS o niebywałej sile, jakiego nigdy wcześniej nie odnotowano.

Windows 10 rozbraja armię USA

Posted on by

Tytuł został zaczerpnięty z bloga 404.g-net.pl i odnosi się do artykułu opisującego proces migracji armii USA na Windowsa 10. Genialny przykład na to jak proces prostej i taniej migracji potrafi rozłożyć na łopatki tak potężną i ogromną organizację. Dodatkowo zadaje kłam obiegowej mądrości, że wszystko to co wychodzi spod ręki MS jest tanie, proste i skuteczne.

A na koniec cytat z tego artykułu

O wiele bardziej warte podkreślenia jest to, że jakakolwiek migracja niesie ze sobą ryzyko nieprzewidzianych trudności. Tym samym tak wyśmiewana przez wielu „problematyczność” wdrożeń Linuksa niczym nie różni się od problematyczności wdrożenia nawet nowej wersji Windowsa. Można się spierać co jest bardziej kosztowne, co bardziej przydatne i korzystne dla użytkownika, ale finalnie bilans nakładu pracy jaki trzeba włożyć w taką operację jest podobny.

Top 10 wyzwań technologicznych w szkolnictwie wyższym na 2016 rok

Posted on by

Na tegorocznym EDUCASE Craig Fowler poruszył temat zagrożeń związanych z technologią, przed którymi stoją współczesne Uczelnie.

Do największych problemów w 2016 zaliczył:

1. Information security
2. Optimizing educational technology
3. Student success technologies
4. IT workforce
5. Institutional data management
6. IT funding models
7. Business intelligence and analytics
8. Enterprise application integrations
9. IT organizational development
10. E-learning and online education

 Pełen artykuł znaleźć można na stronie.

 

Windows 10 – dlaczego go nie instalować

Posted on by

Czy zastanawialiście się skąd dobroduszność i otwarte serce Microsoft w sprawie udostępnienia „za darmo” systemu operacyjnego marki Windows 10? Jeśli nie to zachęcam do zaglądnięcia na blog 404.g-net.pl i przeczytanie artykułu: Gnijąca dusza Windowsa 10.

Mocna rzecz – polecam 😉

Bezpieczeństwo nastolatków w internecie

Posted on by

Bardzo interesująca infografika dotycząca bezpieczeństwa nastolatków w Internecie oraz infografika dotycząca wykorzystania i popularności urządzeń mobilnych.

Obie grafiki rzucają bardzo ciekawe światło na tworzenie szkoleń, wybór technologii, dostarczanie rozwiązań, zarządzanie procesem edukacyjnym. Skoro „nieuchronnie” korzystamy w takim procencie z technologii mobilnej, to nie ma możliwości by nie wpłynęło to na sposób realizacji procesu nauczania/uczenia się. W takim razie w jakim kierunku zmierza mLearning (więcej w tym artykule)?

Bezpieczeństwo w sieci – przeglądarka

Posted on by

W zalewie informacji o włamaniach do systemów informatycznych, kradzieży danych, upubliczniania informacji, reklam, ciasteczek, śledzących skryptów i innych bliżej nieokreślonych robactw warto zapanować nad własnym bezpieczeństwem. Codziennie korzystamy z przeglądarek internetowych, aby sprawdzić pocztę czy wyszukać interesujące nas informacje.

Fundacja Panoptykon przygotowała krótki artykuł – poradnik w jaki sposób skonfigurować przeglądarkę (w tym wydaniu Firefox), aby odzyskać choć część kontroli w sieci.