Category Archives: społeczeństwo informacyjne

Polski internet – pole walki?

Posted on by

Chciałbym podzielić się informacją o raporcie na jaki natknąłem się przez przypadek 😉 Chodzi o dokument pt „Computational propaganda in Poland: False Amplifiers and the Digital Public Sphere”, którego autorem jest Robert Gorwa. Sprawdzał on jak wygląda polski internet pod względem dobrze znanych na całym świecie mechanizmów: treści generowanych przez boty, nieprawdziwych informacji, trollingu itp.

Okazuje się, że Polska nie jest wcale żadnym wyjątkiem. Co trzeci wpis na Twitterze dokonywany jest przez boty, a głównym źródłem informacji jest Facebook (co ciekawe jeszcze szerzej wykorzystywanym niż np. w USA).

Autor w swoich badaniach oparł się na wywiadach z ekspertami, managerami kampanii politycznych, dziennikarzami, aktywistami, pracownikami firm marketingowych działających w mediach społecznościowych i przedstawicielami grup obywateli. Badał także pod względem ilościowym zjawiska dotyczące dyskusji politycznych na polskim Twitterze.

Według niego wypowiedzi badanych pozwalają sądzić, że w Polsce powstał istny przemysł zajmujący się tworzeniem fałszywych tożsamości na Facebooku, Twitterze i w innych mediach społecznościowych. Media te można wykorzystywać w celach komercyjnych i politycznych.

Szerzej można przeczytać o tym na stronie Nauka w Polsce.

Raport dostępny jest pod tym linkiem.

Porozmawiaj z książkami

Posted on by

Choć fanem wielkiego brata nie jestem to warto odnotować, że Google uruchomił nową usługę Talk to books pozwalającą na zadawanie pytań usłudze Google Books. Algorytmy zaszyte w tym rozwiązaniu przeszukują zasoby książkowe i odpowiadają w postaci cytatów i linków do konkretnych publikacji.

Więcej na ten temat znaleźć można w Talk to books.

Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie…

Posted on by

Uniwersytet Stanforda opublikował ciekawe wyniki dotyczące umiejętności rozpoznania reklamy, tekstu sponsorowanego oraz artykułu przez studentów. W ciągu 18 miesięcy naukowcy przebadali 7,8 tys. uczniów. Po analizie wyników okazało się, że młodzi ludzie w wielu przypadkach nie potrafią odróżnić reklamy od prawdziwego tekstu. Ciekawym jest także fakt, jak umiejętności kategoryzacji wpisów wpływają na sposób oceny wiarygodności informacji. Wydaje się, że dość duże.

Zachęcam do zapoznania się z całym badaniem oraz jego wynikami: EVALUATING INFORMATION: THE CORNERSTONE OF CIVIC ONLINE REASONING