Category Archives: kwalifikacje

Kompetencje przyszłości

Posted on by

Wpadł mi wczoraj w ręce raport „Aktywni + Przyszłość Rynku Pracy” zrealizowany przez Delab Uniwersytetu Warszawskiego na zlecenie Gumtree.pl. Powstał on w ramach 4 edycji programu „Start do Kariery”, której celem jest określenie aktualnie panujących trendów i kształtować będą rzeczywistość pracowników i pracodawców.

Co ciekawe jedynie 30% Polaków aktywnie poszerza zakres swoich umiejętności w obszarze wykonywanej pracy, a jedynie 20% uczęszcza na kursy i szkolenia.

Co godne podkreślenia kompetencje cyfrowe Polaków należą do jednych z najniższych w Europie. Choć ciężko sobie to wyobrazić to co piąty Polak ni korzystał nigdy z internetu.

Wśród kluczowych kompetencji autorzy raportu podają:

  • kompetencje cyfrowe,
  • ocena wiarygodności źródeł i umiejętne ich wykorzystywanie,
  • inteligencja społeczna,
  • elastyczność i otwartość na zmiany.

Dlaczego jest to tak istotna sprawa? Zapewne dlatego, że wpłynie to na wszystkie aspekty naszego funkcjonowania. Aby utrzymać się na rynku pracy niezbędne będzie połączenie bardzo różnych kompetencji. Przede wszystkim z zakresu strategicznych, biznesowych oraz obszaru IT. Warto zastanowić się jak przygotować naszą edukację na takie wyzwania i wyjść im na przeciw. Na niższym, bardziej operacyjnym poziomie, jak przygotować przedsiębiorstwo, szkolenia, kulturę organizacyjną do zmian w otoczeniu.

Raport „Aktywni + Przyszłość Rynku Pracy” dostępny jest pod tym linkiem.

Category: kwalifikacje, trendy

Kwalifikacje po europejsku

Posted on by

Ba portalu www.kwalifikacje.edu.pl udostępniony został kurs e-learningowy dotyczący kwalifikacji. Polecam – warto spojrzeć i zapoznać się z przygotowanym materiałem.

Zapraszamy na nasz nowy kurs online „Kwalifikacje na czasie”!
W jednym miejscu zebraliśmy wszystkie najważniejsze informacje o ramach kwalifikacji. Dowiecie się, dlaczego Polska włączyła się w prace nad ramami, czym jest metoda portfolio i jak dzięki niej skutecznie przedstawić się pracodawcy, wreszcie – jakie założenia do projektu ustawy o ZSK przyjął rząd.

Źródło: https://www.facebook.com/Kwalifikacjepoeuropejsku?fref=nf

Category: kwalifikacje