Monthly Archives: lipiec 2017

Gra karciana – prawo autorskie

Posted on by

UK Copyright Literacy przygotowało i opublikowało grę karcianą pomagającą w edukacji praw autorskich. Jak piszą autorzy, każdy kto próbował szkolić z tego zakresu zdaje sobie sprawę z ogromnej ilości teorii, prawa oraz tego czego prawa autorskie zabraniają itp. Podejściem zaproponowanym przez UKCL jest skupienie się na pozytywnych aspektach praw. Całość przedsięwzięcia opiera się na pracy zespołowej w celu rozwiązania konkretnych scenariuszy.

Aby można było ją wykorzystać w Polsce należy dostosować ją do naszego prawodawstwa. Gra dostępna jest na licencji CC BY-NC, a więc można ją samodzielnie zmieniać i tłumaczyć.

Na stronie znajdują się szczegółowe informacje: instrukcja do gry, karty do wydrukowania oraz prezentacja dotycząca ponownego użycia.

Więcej informacji o tym jak powstała gra znaleźć można na tej stronie.

Jak bardzo to jest otwarte?

Posted on by

Na stronach Open Research Funders Group, której kluczowym celem jest stworzenie zasobów pomagających zainteresowanym stronom w opracowywaniu, zarządzaniu i ocenie otwartej polityki – opublikowany został wpis/poradnik pozwalający na ocenę bądź przygotowanie procesu udostępniania zasobów.  Przewodnik podzielony został na kilka obszarów: dostęp do artykułów, danych oraz kodu, ponownego użycia, kosztów.

Całość dostępna jest pod adresem: http://www.orfg.org/resources

 

Raport: Towards Open Research Data in Poland

Posted on by

Wśród publikacji Platformy Otwartej Nauki (działającej w ICM na Uniwersytecie Warszawskim) pojawił się raport Jakuba Szprota, Krzysztofa Siewicza i Wojciecha Fenricha pod tytułem „Towards Open Research Data in Poland”. Celem raportu jest zainicjowanie w Polsce debaty nad otwartym udostępnianiem danych badawczych.

Raport składa się z dwóch części. W pierwszej części przeprowadzona została analiza sytuacji prawnej danych badawczych w Polsce, zarówno pod kątem międzynarodowym – europejskiego i światowego kontekstu – jak i pod kątem polskich przepisów. W drugim rozdziale zostały przedstawione i omówione wyniki badań przeprowadzonych wśród reprezentantów polskiej społeczności akademickiej, dotyczących ich stosunku do otwartych danych badawczych i własnych doświadczeń z otwartymi danymi.

Źródło: http://otwartanauka.pl/blog/1131-raport-towards-open-research-data-in-poland

Raport dostępny jest pod adresem: http://pon.edu.pl/index.php/nasze-publikacje?pubid=19

 

Category: edukacja, otwarta nauka