Monthly Archives: październik 2016

Krajowe Warsztaty Otwartego Dostępu – OpenAIRE 2020

Krajowe Warsztaty Otwartego Dostępu są organizowane w ramach projektu OpenAIRE 2020. Celem warsztatów jest stworzenie przestrzeni do debaty na temat krajowej strategii otwartego dostępu, dotychczas podjętych kroków i dalszych planowanych działań.

O przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń, jednak w przypadku dużego zainteresowania zastrzegamy sobie możliwość przyjęcia tylko dwóch pierwszych zgłoszeń z danej instytucji naukowej.

Rejestracja, program oraz szczegóły: https://akademia.icm.edu.pl/szkolenia/krajowe-warsztaty-otwartego-dostepu-openaire-2020/

Nowe prawo autorskie – konsultacje społeczne

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego rozpoczęło konsultacje społeczne dot. propozycji modernizacji prawa autorskiego przedstawionych przez Komisję Europejską. W założeniu mają one pozwolić na zwiększenie różnorodności kulturowej w Europie i treści legalnie dostępnych w internecie, przy jednoczesnym wprowadzeniu bardziej klarownych przepisów dla wszystkich podmiotów działających online. Propozycje te obejmują również narzędzia wspierające innowacje w placówkach edukacyjnych, ośrodkach badawczych i instytucjach zajmujących się dziedzictwem kulturowym.

Jednak zapisy te są bardzo szkodliwe dla edukacji. Jak możemy przeczytać w komentarzu Centrum Cyfrowego „proponowane przez Komisję rozwiązanie zakłada, że w edukacji online będzie można nieodpłatnie wykorzystywać materiały edukacyjne jak filmy czy e-booki, jeśli dany kraj nie ustanowi stosownych licencji. Skuteczny lobbing może zatem spowodować, że  w praktyce większość rodzajów materiałów objętych będzie licencją – a zatem nauka online będzie drożej kosztowała, bo za licencje zapłacą uczący się.”

Źródło: Koalicja Otwartej Edukacji

Europejska reforma prawa autorskiego

W związku z zaproponowanymi rozwiązaniami w obszarze prawa autorskiego wywiązała się mała burza. Na stronie Centrum Cyfrowego pojawił się artykuł Europejska reforma prawa autorskiego: zagrożenia dla edukacji w Polsce prezentujący stanowisko organizacji. Warto zapoznać się z tym artykułem.

 

Jesień Linuksowa 2016

W tym roku wypada czternaste spotkanie pod szyldem Jesień Linuksowa. Jest to zlot miłośników Wolnego Oprogramowania. Nie ma się co rozpisywać na ten temat: wyjątkowa atmosfera, ciekawi prelegenci oraz uczestnicy.

Gdzie: Ośrodek Wypoczynkowy „Orle Gniazdo Hucisko”
Kiedy: 4-6 listopada 2016

Szczegóły na stronie konferencji: https://jesien.org/2016/

Czy lodówka może ukraść pieniądze?

Taka oto ciekawostka z computerworld.pl:

Czy kilka lat temu komuś przyszłoby do głowy, że jego telewizor czy internetowa kamera posłuży do zmasowanego ataku DDoS. Dzisiaj jest to możliwe, gdyż wiele urządzeń powszechnego użytku – takich jak wspomniany tu telewizor czy lodówka albo czujnik temperatury – zawiera interfejs sieciowy i komunikuje się z Internetem, tworząc infrastrukturę znaną po nazwą IoT (Internet rzeczy). W ostatnich tygodniach infrastruktura taka posłużyła hakerom do przeprowadzenia ataku DDoS o niebywałej sile, jakiego nigdy wcześniej nie odnotowano.