Category Archives: otwarte zasoby

Raport nt. otwartego dostępu w Polsce w latach 2015-2017

Posted on by

Na stronach MNiSW opublikowany został raport „Raport nt. realizacji polityki otwartego dostępu do publikacji naukowych w latach 2015-2017”. Zawarte w nim zostało podsumowanie działań w odniesieniu do wprowadzenia w Polsce polityki otwartego dostępu do publikacji naukowych. Opracowanie składa się z: przeglądu działań w zakresie otwartego dostępu, omówienia problemów i barier wynikających z realizacji projektu oraz rekomendacji przyszłych działań w tym obszarze.

Pełen raport dostępny jest na stronach MNiSW.

Europejska reforma prawa autorskiego

Posted on by

Europejska reforma prawa autorskiego wzbudza coraz większe kontrowersje. Jak pisze na swoich stronach Centrum Cyfrowe Projekt: Polska:

Reforma praw autorskiego już dawno przestała dotyczyć jedynie relacji między wydawcami i producentami a twórcami, autorami książek, muzyki czy filmów. To rozmowa dużo szersza, zaczynająca mocno wkraczać w sferę praw człowieka, naszego prawa do informacji i wolności wypowiedzi. Czytając tekst dyrektywy trudno nie zadać sobie szeregu bardzo ważnych pytań – głównym z nich jest jak nowy akt prawny wpłynie na nasze codzienne funkcjonowanie?

Jeśli chcesz wiedzieć więcej na ten temat gorąco polecam zapoznanie się z informacjami na stronie Europejska reforma prawa autorskiego.

Akcja #CollorOurCollections

Posted on by

W tym tygodniu ma miejsce bardzo ciekawa akcja #CollorOurCollections. W jej ramach biblioteki i muzea udostępniają kolorowanki na podstawie swoich zasobów. W myśl zasady – stresujesz się, jesteś zdenerwowany, potrzebujesz dystansu – pokoloruj sobie 😉

Źródło: http://otwartezasoby.pl/historyczne-kolorowanki-czyli-akcja-colorourcollections/

10 lat deklaracji OER

Posted on by

Minęło 10 lat od ratyfikowania Kapsztadzkiej Deklaracji Otwartej Edukacji czyli międzynarodowej deklaracji dotyczącej otwartego dostępu otwartej edukacji i otwartych materiałów szkoleniowych.
Na stronach The William and Flora Hewlett Foundation pojawił się dokument 10 years of OER: What funders can learn from a historical moment odnoszący się do tej rocznicy.

Polona – ponad 2 miliony obiektów

Posted on by

W cyfrowym archiwum Biblioteki Narodowej znajduje się obecnie 2 025 759 różnego rodzaju obiektów (książek, czasopism. rękopisów, map, fotografii, rysunków, pocztówek, druków różnego rodzajów, a nawet nut). Po czterech latach działalności może pochwalić się trzynastoma milionami użytkowników. Dodatkowo serwis został wyposażony w nowe rozwiązania technologiczne oraz UXowe. Zasady działania portalu są znane z mediów społecznościowych: łatwość wyszukiwania, klarowność prezentowanych treści oraz możliwość wymiany ich ze znajomymi. To dobry moment, aby zaglądnąć na stronę https://polona.pl/ i zweryfikować osobiście dostępne tam zasoby.

Tydzień Otwartej Nauki 2017

W dniach 23.10-29.10 odbędzie się kolejny Międzynarodowy Tydzień Otwartej Nauki (Open Access Week – OAW). W tym roku hasłem przewodnim jest „Otwórz, aby…”. W Polsce jak zwykle wydarzenie to koordynowane jest przez KOED.

Jeśli w związku z TON organizujesz jakieś wydarzenie prześlij informację do KOED. Bezpośrednio do Bożeny Bednarek-Michalskiej z UMK, bozena@umk.pl. Aktualna lista wydarzeń znajduje się na stronie https://uwolnijnauke.pl/wydarzenia-ton-w-polsce-w-roku-2017/

Tydzień Otwartej Nauki – materiały promocyjne

Posted on by

Biblioteka Uniwersytecka w Łodzi opracowała nowe materiały promocyjne na Tydzień Otwartej Nauki w roku 2017. Wszystkie materiały są na wolnych licencjach, można je pobierać i dowolnie wykorzystać. Są to:

  1. plakat (plakat OA A3 PL; plakat OA A3 eng)
  2. zaproszenie  (zaproszenie OA A5 eng; zaproszenie OA A5 PL)
  3. pudełko do wycięcia (pudełko do wydruku A3; pudełko do wydruku A4) (pudełko do wydruku A3 – str 2 wnętrze; pudełko do wydruku A4 – str 2 wnętrze)
  4. logo imprezy po polsku i angielsku.

 

Źródło: Uwolnij Naukę

Dane w świecie – świat w danych

Posted on by

Tym razem krótka notka dotycząca dwóch bardzo ciekawych źródeł prezentujących otwarte dane, które można wykorzystać w dowolny sposób. Prezentują one wszystkie zebrane zasoby w bardzo ciekawy, interesujący i przystępny sposób. Możliwości ich wykorzystania są wręcz nieograniczone: od zaspokojenia swojej ciekawości, po realizację badań naukowych. Genialne źródło do wykorzystania w trakcie lekcji, bądź zajęć ze studentami.

Bezpośrednie linki: https://ourworldindata.org/ oraz https://data.worldbank.org/

Otwarte podręczniki

Posted on by

Jak podają przedstawiciele uniwersytetu Rice już prawie 1,5 miliona studentów korzysta z otwartych podręczników przygotowanych przez wydawnictwo OpenStax. Tym samym szacowane jest, że w roku akademickim 2017/2017 zaoszczędzone zostanie 145 milionów dolarów.

Sam projekt rozwija się bardzo dynamicznie. Od 2012 roku zaoszczędził 3,5 milionom studentów ponad 340 milionów dolarów. A w ostatnim czasie 11 000 nauczycieli akademickich pochodzących z 4200 uczelni zaadaptowało materiały przygotowane przez OpenStax do 8500 kursów.

Więcej na ten temat przeczytać można na stronie Uniwersytetu Rice.

Gra karciana – prawo autorskie

Posted on by

UK Copyright Literacy przygotowało i opublikowało grę karcianą pomagającą w edukacji praw autorskich. Jak piszą autorzy, każdy kto próbował szkolić z tego zakresu zdaje sobie sprawę z ogromnej ilości teorii, prawa oraz tego czego prawa autorskie zabraniają itp. Podejściem zaproponowanym przez UKCL jest skupienie się na pozytywnych aspektach praw. Całość przedsięwzięcia opiera się na pracy zespołowej w celu rozwiązania konkretnych scenariuszy.

Aby można było ją wykorzystać w Polsce należy dostosować ją do naszego prawodawstwa. Gra dostępna jest na licencji CC BY-NC, a więc można ją samodzielnie zmieniać i tłumaczyć.

Na stronie znajdują się szczegółowe informacje: instrukcja do gry, karty do wydrukowania oraz prezentacja dotycząca ponownego użycia.

Więcej informacji o tym jak powstała gra znaleźć można na tej stronie.